Skip to the content

Dr.Gökçe Phillips ST Endüstri Radyo'nun Konuğu Oldu

Projesium kurucu ortağı Dr.Gökçe Philips, ST Endüstri Radyo'nun 'Kadın Girişimciler' adlı programında konuk olarak yer aldı.

Gökçe Phillips programa Blockchain'in ne olduğundan bahsederek başladı. Özellikle verilerin tutulduğu sağlık, bankacılık ve lojistik gibi bir çok sektörün blockchain teknolojisinden etkileneceğini belirtti. Blockchain'nin bize kattığı önemli yeniliklerden biri olan kripto paralara'da değinen Phillips, ilk kripto para olarak ortaya çıkan Bitcoin'den bahsedip bunun gibi şuan alım-satımı yapılan 2000'in üzerinde kripto para olduğunu vurguladı.

BLOCKCHAIN VE KRİPTO PARALAR GELECEĞİ ŞEKİLLENDİREN TEKNOLOJİLER ARASINDA YER ALACAK MI?

Gökçe Phillips bir çok kurumun ve şirketin Blockchain teknolojisinden etkileneceğini belirtti. Kripto paraların ticarette kullanılması'nın ötesinde işletmelerin kendi işlerini ilerletmelerinde bu kripto paraları kullanabiliyor olmasının önemli olduğunu söyledi. Bunun sonucunda kendi mikro ekonomisini oluşturan firmalarla birlikte iş modellerinde bazı değişikliklere gözlemleyeceğimizi belirtti.

TÜRKİYE OLARAK NE YAPMALIZ ?

Gökçe Phillips Türkiye olarak ne yapmalıyız sorusuna ise, yasa yapıcılara bu konuda çok iş düştüğünü belirtti. Avrupa'da özellikle İsviçre, Malta ve Estonya'da blockchain start-uplarına vergi indirimi yapıldığını ve kripto para çıkmasında yer alan şirketlere belli avantajlardan yararlanma şansı tanındığını belirtti. İsviçre'nin Zug kasabasını örnek olarak gösteren Phillips, bu kasaba'nın 29.000 nüfuslu olduğunu ama 40.000 üzerinde şirket kaydı olduğunu ve yakın zamanda Libra adlı kripto parayı çıkaran Facebook da dahil olmak üzere birçok Blokzinciri şirketinin üs olarak İsviçre'yi seçtiğini söyledi.

PROJESİUM NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

Gökçe Phillips Projesium'un nasıl ortaya çıktığı ile ilgili soruya ise, blockchain teknolojisi hakkında araştırma ve küçük yatırımlar yapmaya başladıklarını belirtti. Bu araştırmalar sırasında dijital platformlarda verilen bilgilerin yeterli olmadığını, sınırlı olduğunu özellikle kripto para ile ilgili değerleri veren platformların yetersiz olduğunu gördüklerini söyledi. Bunun sonucunda Cypto Index Series adlı yapay zeka destekli ürünlerini geliştirmekte olduklarıni belirtti.

Geliştirdekileri ürün dışında teknik raporlar, haftalık bilgilendirici mini gazete hazırladıklarını ve aylık blockchain ve kriptoparalar ile ilgili ücretsiz etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

OUTSPEED START-UP PROJESİ BAŞLADI

Gökçe Phillips, Outspeed Start-up adı altında, PMI Türkiye önderliğinde bir AB projesi'nin başladığını duyurdu. Proje partnerleri arasında PMI Fransa, PMI Slovenya ve PMI Bulgaristan'nın da yer aldığını belirtti. Bu proje kapsamında start-up'lara proje yönetim yetkinliği kazandırmaya çalıştıklarını söyleyerek ve bu projenin start-up'ların daha uzun ömürlü olmasında fayda sağlamasının amaçlandığını belirtti.

DİGİTAL DÜNYA'DA KADIN GİRİŞİMCİ OLMAK 

Gökçe Phillips,Digital dünya'da kadın girişimci olmanın nasıl olduğu ile ilgili soruya ise, şanslı bir birey olarak yakın çevresinde herhangi bir ayrımcılıkla karşılaşmadığını,  iyi rol modellerine sahip olduğunu belirten Phillips,kadın girişimcilerin önünü açmak için sosyal girişimlerin artacağını umut ettiğini belirtti.

Gökçe Phillips'in katıldığı bu radyo programını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz,

http://radyo.stendustri.com.tr/uc-sektor-uc-kadin-girisimci/ 

comments powered by Disqus

Contact Us

Phone: +90 (0) 541 7979 570
Email: info@projesium.com

Contact Us

Contact us today to discuss how we can fulfill your needs.